MİNİ ETEĞİN YARATICISI: MARY QUANT

Hazır giyim bugünün modasını belirler fakat moda tasarımcıları yarının modasını belirlerler. Kendi zamanının ve geleceğin moda trendlerini belirleyenler ise moda ikonlarıdır. İşte Mary Quant 60larda yarattığı mini etek, hipster pantolonla, plastik çizme ve yağmurluklarla tüm zamanlarının moda ikonu haline geldi.


1934 doğumlu olan Mary Quant, Londra’da Goldsmith’s sanat okulunda eğitim gördü. Bu sıralarda Londra’da varlıklı biri avukat Alexander Plunket Green ile tanıştı. Daha sonraları Plunket onun hem iş ortağı hem de eşi oldu.
Mary her zaman farklı ve orijinal düşünen bir kadındı. Seri üretilen her şeyden nefret eder, bir kadının makyajı dahil kıyafetinin, saçının tüm görünümünün kendine özel olması gerektiğini düşünürdü. Sanata ve doğaya aşık bir kadındı. Eğitimini tamamladıktan sonra tüm hayallerini gerçekleştirip kendi tasarımlarını üretmeye başladı. İlk olarak bir şapka terzisinin yanında çırak olarak çalıştı. Çıraklık döneminde sadece belli başlı insanların özel tasarım kıyafetler giymesini değil herkesin böyle giyinmesi gerektiği kararını verdi.


Çıraklıktan ayrıldıktan sonra ise Londra King’s Road ‘da kendi butiğini açtı. Bu butikte hep hayalini kurduğu düşünceleri gerçekleştirmeyi amaçladı. Moda onun yaşadığı zamandaki gibi bir şey olmamalıydı daha farklı şeyler üretmeliydi. Daha genç, daha modern görünen kıyafetler. Tasarımlarını yaparken dansçıların kostümlerinden ve çocukken giydiği kıyafetlerden ilham aldı. Daha sonraları “Chelsea modası” olarak hatırlanacak olan basit kombinler, vücut şekline uygun renkler, plastik yakalar, kolsuz kaygan elbiseler ve dar, seksi pantolonlar dizayn etmeye başladı.


Mary, gösterdiği bu başarının sırrının, hala 40ların ve 50lerin kısıtlayıcı, mülayim moda trendlerinin etkili olmasından sıkıldığı için, genç kızların anneleriyle aynı kıyafetleri değil daha farklı, daha modern giyinmelerini istemesinden dolayı, artık sıkıcı, rahatsız kıyafetler yerine içinde özgür olabileceğimiz, koşup zıplayabileceğimiz şekilde giyinmek istemesinden geldiğini söyler.
Mary’in 1966 yılın başlarında belki şans eseri belki de yanlışlıkla eteğin boyunu iyice kısaltıp mini etekler üretmeye başlaması, dönemin toplumsal yapısı nedeniyle birçok tartışmaya yol açtı. Fakat bu tartışmalar onun ününü daha da arttırdı. Belki de şimdilerin ikonik moda tasarımcısı olmasının sebebi o zamanlar neden olduğu bu büyük tartışmalardı.


Her ne kadar 50lerde eteklerin boylarının kısalmaya başladığı söylense de bunu bir devrim niteliğinde önümüze seren Mary Quant oldu. Mary, bu devrimin, kadınların liberal özgürlüklerini seks ve cinsellik ögesini kullanarak ilan etmeye çalıştıklarını düşünürdü.
Mary’nin tasarladığı kıyafetler hem şık hem ucuzdu. İş böyle olunca birden herkes bacaklarını gösterme yarışına girdi. Mini etek eşliğinde desenli taytlar 60ların başlıca moda unsurları haline geldi.


Her ne kadar mini etek devrimcisi olarak bilinse de Mary her alanda farklıydı. Evde giyilen pijamalardan, makyaj malzemelerine kadar 60ların en farklı tasarımlarını üretti. Hatta koyu renk kısa Vidal Sassoon tarzı kestirdiği saçları sayesinde harika reklam yaptı. Bu saç tarzıyla blazer ceket ve uçuşan etekli elbiseler birden ikon haline geldi.


Mary, Kendi tarzıyla paralel bir de makyaj akımı oluşturdu. ‘’Yalın bir görünüm için yalın bir makyaj şarttır, önemli olan cildinizin bebek cildi gibi görünebilmesidir’’ diyerek bunu ifade eden Mary genç idealist moda bakışıyla kozmetiğe de dokundu. 1960′larda genel makyaj trendi, derin eyeliner kullanarak, soluk pembe dudaklar ile doğal bir görünüm elde etmek üzerineydi. Farklılık yaratmak açısından parlak renklerle yüz ve vücut boyaması modası da vardı.


Mary Quant genç nesile yeni giysiler vererek 60lı yılların moda devrimini yarattı. Moda İngiltere’deki gençlerin ihtiyacını karşılamıyordu durum böyle olunca Quant da bu boşluğu fark ederek yeni bir pazar oluşturdu. Tasarladığı kıyafetlerin yarattığı tartışmalar ününü daha da büyüterek sonunda onu bir İngiliz moda ikonu haline getirmiş oldu.

Yorumları görmek ve yorum bırakmak için buraya tıklayınız.

Bir Cevap Yazın